Webbläsaren som du använder stöds inte av denna webbplats. Alla versioner av Internet Explorer stöds inte längre, av oss eller Microsoft (läs mer här: * https://www.microsoft.com/en-us/microsoft-365/windows/end-of-ie-support).

Var god och använd en modern webbläsare för att ta del av denna webbplats, som t.ex. nyaste versioner av Edge, Chrome, Firefox eller Safari osv.

160 miljoner kronor till hjärt- kärlforskning

14 forskare i Lund och Malmö, tre av dem verksamma på Lunds universitets Diabetescenter, får drygt 16 miljoner kronor av Hjärt-Lungfonden för att hitta metoder och behandlingar som kan hjälpa människor som är hjärt- eller lungsjuka.
Totalt delar Hjärt-Lungfonden i år ut 160 miljoner kronor.

Pengarna går till forskning som ska rädda liv och ge bättre behandlingar för dem som drabbas av bland annat hjärtinfarkt, plötsligt hjärtstopp, hjärtsvikt, stroke och KOL.

De tre forskarna vid Lunds universitets Diabetescenter som lönats är; Maria Gomez, Marju Orho-Melander och Valeriya Lyssenko.

De övriga vid Lunds universitet är

  • Arne Egesten, docent, Lund
  • David Erlinge, docent, leg läkare, Lund
  • Eeva Piitulainen, docent, överläkare, Malmö
  • Gunnar Engström, professor, Malmö
  • Jenny Nilsson Öhman, med dr, Lund
  • Johan Nilsson, leg läkare, Lund
  • Jonas Erjefält, docent, Lund
  • Lars Edvinsson, professor, Lund
  • Marcus Wuttge, dr, Lund
  • Per Wollmer, med dr, Malmö
  • Sebastian Albinsson, dr, Lund


 – Forskarna arbetar hela tiden med att ta fram och utveckla metoder för att behandla dessa svåra sjukdomar. Forskningsstödet från Hjärt-Lungfonden är en förutsättning för att de ska lyckas, säger Staffan Josephson, Hjärt-Lungfondens generalsekreterare.

Hjärt-Lungfonden är den största finansiären av oberoende hjärt- och lungforskning i Sverige, tack vare gåvor från privatpersoner och företag runt om i landet.
Fondens mål är att samla in minst 250 miljoner kronor varje år. I år sökte forskare mer än 1,1 miljarder kronor i forskningsstöd från Hjärt-Lungfonden.

Källa: Pressmeddelande Hjärt-Lungfonden

Läs mer om LUDC-forskarnas arbete på diabetesportalen.se